Uczymy się teatru

Warsztaty są okazją do poznania wielu tajemnic pracy aktora, reżysera, ale też inspicjenta, suflera czy pań garderobianych. Na sukces sceniczny pracuje blisko setka ludzi, których pracę będzie można poznać podczas tych warsztatów. Pamiętajmy, że teatr to miejsce, ludzie, spektakle i... czary!
Cena karnetu i rezerwacja
Warsztaty odbywają się w soboty i składają się z 6 czterogodzinnych spotkań.
Karnet obejmujący wszystkie 6 spotkań kosztuje 450 zł.
tel. 22 10 11 609
p.huczynska@teatrsyrena.pl
Zapraszamy!
Prowadzący
Zajęcia prowadzą aktorzy Teatru Syrena.
Na zajęcia zaproszeni zostaną goście specjalni:
- Bożena Ślaga - kostiumografka
- Monika Caputa - tancerka
- Jarosława Michalewska - lalkarka
- Aleksandra Tomaszewicz - charakteryzatorka
Opis warsztatów
WARSZTAT PIERWSZY - 3 października 2020
Po pierwsze teatr
Pierwsze zajęcia są symbolicznym otwarciem furtki do świata teatru. Podczas tego warsztatu dzieci będą zwiedzać zakamarki Teatru Syrena. Odwiedzą pracownie, w których powstają dekoracje, kostiumy i scenografia, zobaczą garderoby, pracownię charakteryzatorów, a nawet biura i kasy! Jest to wyjątkowa okazja, aby zajrzeć do wielu ciekawych miejsc w teatrze, zwykle niedostępnych dla widzów. Najczęściej widzimy tylko okno sceny, a Teatr to niezwykle tajemniczy labirynt…
Grupa A: godz. 09:00 - 13:00,
Grupa B: godz. 14:00 - 18:00
WARSZTAT DRUGI - 17 października 2020
Nie taki potwór straszny, jak go malują
Kolejnym krokiem w poznaniu teatralnego świata będzie spotkanie z mistrzem teatralnej charakteryzacji. Opowie on o pracy, jaką należy wykonać, aby aktor wcielający się w wiele postaci podczas jednego spektaklu nie był rozpoznawalny dla widza. Dzieci będą miały okazję poznać tajniki kamuflażu oraz dowiedzą się, w jaki sposób i przy użyciu jakich materiałów powstają sceniczne blizny czy siniaki, tak żeby wyglądały autentycznie.
Grupa A: godz. 09:00 - 13:00,
Grupa B: godz. 14:00 - 18:00
WARSZTAT TRZECI - 24 października 2020
Kostium i postać
Podczas tego spotkania uczestnicy będą pracować nad kostiumem, który później zostanie wykorzystany w pokazie finałowym. Teatralny kostiumograf pokaże dzieciom jak trudną pracą jest tworzenie kostiumu oraz jak wiele elementów potrzeba, aby stworzyć np. kostium z epoki. Zajęcia rozpocznie multimedialna prezentacja, która pomoże dzieciom zrozumieć i dostrzec zmiany, jakie zaszły w wyglądzie i technikach powstawania kostiumów na przestrzeni lat.
Grupa A: godz. 09:00 - 13:00,
Grupa B: godz. 14:00 - 18:00
WARSZTAT CZWARTY - 7 listopada 2020
Lalka w teatrze
Uczestnicy tego warsztatu poszukają odpowiedzi na pytanie: kto tworzy teatr? Zdecydowana większość zazwyczaj odpowiada: „aktor”, „aktorka”, „reżyser”. Jednak to nie jedyni twórcy spektaklu… Podczas tego warsztatu dzieci dowiedzą się m.in. jakie osoby pracują nad przygotowaniem przedstawienia, poznają liczne teatralne zawody. Gościem specjalnym tego spotkania będzie zaproszony lalkarz, który opowie o trudnej sztuce animacji lalki na scenie. Po krótkiej prezentacji, każde dziecko stworzy własną kukłę. Uczestnicy nauczą się ją również animować, aby na koniec stworzyć mini kukiełkowe animacje.
Grupa A: godz. 09:00 - 13:00,
Grupa B: godz. 14:00 - 18:00
WARSZTAT PIĄTY - 14 listopada 2020
Taniec
Dzieci będą miały szansę spotkać się z tancerką Polskiego Baletu Narodowego, która wprowadzi je w świat tańca. Przedstawi jego ewolucję na przestrzeni lat, ale również pod jej czujnym okiem i z małą pomocą dzieci stworzą własną choreografię! Nauczą się także kilku podstawowych kroków tańców tradycyjnych.
Grupa A: godz. 09:00 - 13:00,
Grupa B: godz. 14:00 - 18:00
WARSZTAT SZÓSTY - 261 listopada 2020
Finał
Ostatnie spotkanie rozpocznie się próbą generalną, dzięki której dzieci będą mogły poczuć emocje podobne do tych przed premierą teatralną. W drugiej części zaproszeni goście będą mieli przyjemność obejrzenia pokazu z wykorzystaniem wszystkich nowo zdobytych przez dzieci technik oraz prac, które powstawały podczas wcześniejszych spotkań.
Grupa A: godz. 09:00 - 13:00,
Grupa B: godz. 14:00 - 18:00