Okrągły jubileusz — poważna sprawa! Zwykle to pretekst, by powspominać historię. Ale Syrena to przewrotny stwór. Szczególnie jak na 80-latkę bez nóg!
Z okazji 80-lecia nie koncentrujemy się na przeszłości, ale na teraźniejszości i przyszłości. Historii poświęciliśmy obchody 75-lecia teatru. Teraz zapraszamy Widzów za kulisy, do miejsc na co dzień niedostępnych, w których dzieje się magia i powstaje teatr. Przedstawiamy Wam ludzi Syreny, bez których nie odbyłby się żaden spektakl, choć wielu z nich nigdy nie zobaczycie na scenie. Poznacie nas dzięki zdjęciom Krzysztofa Bielińskiego, a także podczas wirtualnego spaceru po zakamarkach teatru.
Wirtualny spacer od kulis
- Wirtualny spacer wyświetla się najlepiej na komputerach stacjonarnych i laptopach, w trybie pełnoekranowym. By go włączyć, należy kliknąć w ikonkę kwadratu (Full screen) w menu na dole widoku ze spacerem. Nie rekomendujemy korzystania ze spaceru na telefonach komórkowych.
- Spacer jest wyposażony w menu nawigacyjne. By je „wysunąć”, należy kliknąć w ikonę z trzema poziomymi kreskami w lewym górnym rogu widoku ze spacerem. Menu pozwala wygodnie przemieszczać się pomiędzy pomieszczeniami. Po teatrze można też „chodzić” za pomocą białych strzałek widocznych na podłodze.
- Na spacerze umieściliśmy ponad 50 punktów z galeriami zdjęć, filmami, rozmowami i dźwiękami oraz tekstowymi hasłami z historii Syreny. Są rozsiane po całym teatrze. Do wszystkich tych materiałów można wygodnie przejść przy pomocy menu nawigacyjnego.
Życie codzienne Syreny
Na tle innych teatrów nie jesteśmy dużą instytucją: na etatach zatrudniamy ok. 40 osób (w tym dziesięcioosobowy zespół aktorski) i mamy tylko jedną scenę z widownią na 300 osób. Ale grono tworzących Syrenę jest dużo większe: to aktorki i aktorzy, których angażujemy do spektakli poprzez castingi; to instrumentalistki i instrumentaliści, tworzący zespół muzyczny (w zależności od tytułu na żywo gra od czterech do kilkunastu osób); to wspierający nas przy dużych musicalach dodatkowi akustycy, oświetleniowcy, charakteryzatorki, garderobiane, kaskaderzy; to prowadzący warsztaty.
Ograniczenia budzą kreatywność. Repertuar układamy tak, by jak najmniej czasu tracić na zmiany techniczne, a scena była jak najczęściej wykorzystywana. Spektakle i koncerty gramy też w Bistro Syrena, a bajki – w Białołęckim Ośrodku Kultury. W sezonie 2023/234 zagraliśmy 306 spektakli i koncertów, które zgromadziły ok. 85 600 widzów.
Jak wygląda życie codzienne 80-letniej Syreny?
Zaczyna się w poniedziałkowy poranek, kiedy montażyści pod kierownictwem Leszka Sałasińskiego wchodzą na scenę, by zdemontować dekoracje spektaklu granego w weekend i zamontować scenografię kolejnego przedstawienia. Kiedy skończą, do akcji wchodzą oświetleniowcy pod kierunkiem Gustawa Trzcińskiego (przewieszają reflektory, zmieniają ustawienia lamp) oraz kierowani przez Kubę Niedźwiedzia akustycy i dyrygowani przez Tomasza Filipczaka muzycy (zmieniają ustawienie orkiestronu, podłączają instrumenty, sprawdzają dźwięk).
Pomiędzy spektaklami garderobiane piorą, czyszczą i naprawiają kostiumy; charakteryzatorki zajmują się utrzymaniem i modelowaniem peruk; nowe kostiumy szyje krawcowa Joanna Rokicka, a montażyści i rekwizytorzy z Karolem Korytką na czele konstruują elementy do kolejnych spektakli. Na salach prób albo przygotowujemy premierę, albo organizujemy warsztaty. Od poniedziałku do czwartku popołudniami i wieczorami odbywają się tam zajęcia ruchowe i taneczne dla dorosłych oraz seniorów.
W biurze pracujemy w małym zespole: Łukasz Mitka układa repertuar i ustala obsady; produkcją nowych przedstawień zajmuje się Zuzanna Miladinović, a zakupami rekwizytów Iza Natasza Czapska; projekty edukacyjne koordynuje Paulina Huczyńska; nad pracą pionu technicznego czuwa Kamil Sadowski; o bieżące naprawy i inwestycje dba Łukasz Barszcz; Joanna Biesiaga zwykle coś nagrywa, fotografuje lub montuje wideo na Facebooka i Instagram, a Michał Wybieralski pisze posty, redaguje programy teatralne albo planuje promocję następnego tytułu. Widzowie najczęściej mają kontakt z Mirosławem Kalinowskim i Joanną Bogucką, którzy zajmują się sprzedażą biletów, a za „porządek w papierach” odpowiada dział finansowy kierowany przez główną księgową Barbarę Turlej. Naszą pracę napędzają dyrektorka Monika Walecka i jej zastępca ds. artystycznych Jacek Mikołajczyk. Jesteśmy na „ty”, stawiamy na przyjazną atmosferę, bieżący kontakt i współpracę.
Syrena żyje więc od poniedziałkowego poranka, kiedy montażyści zmieniają dekoracje, aż do niedzielnego wieczoru, kiedy kończy się ostatni spektakl. Przez ten czas trudno znaleźć w teatrze miejsce, gdzie nic się nie dzieje! Takie życie trwa przez cały sezon, od początku września do początku lipca. W wakacje tylko nieco wyhamowujemy, bo to czas letnich warsztatów dla dzieci i młodzieży, które odbywają się niemal codziennie. Za „luźniejszy” moment możemy więc uznać te parędziesiąt dni od ostatniego spektaklu w lipcu aż do połowy sierpnia, kiedy znów rusza teatralna machina: przyjeżdża scenografia premierowego musicalu, montujemy ją na scenie, a twórcy i obsada wznawiają próby wrześniowej premiery.
W 80 lat dookoła Syreny. Jubileuszowy projekt multimedialny
Koncepcja i teksty: Michał Wybieralski
Materiały audio i wideo: Joanna Biesiaga
Fotoreportaż „Teatr Syrena od kulis”: Krzysztof Bieliński
Projekt wystawy jubileuszowej: Bogna Michalik
Spacer wirtualny: Cyfrogaleria.pl
Fotoedycja i zdjęcia w magazynie rekwizytów: Maria Pazura
Korekta tekstowa: Anna Grabowska