Premierą musicalu „SIX” w reżyserii Eweliny Adamskiej-Porczyk rozpoczniemy 9 i 10 września sezon teatralny 2023/24. W tym spektaklu o sześciu żonach króla Anglii Henryka VIII widzowie zobaczą na scenie same kobiety – zarówno w obsadzie aktorskiej, jak i w zespole muzycznym.
Przygotowujemy polską premierę „SIX”, wielkiego hitu West Endu i Broadwayu. Ten spektakl to klasyczny przykład zamiany „history” w „herstory” – oddania głosu kobietom. Żony Henryka VIII – niczym diwy muzyki pop – wyśpiewują swój los, a towarzyszy im grający na żywo żeński zespół muzyczny.
Dyrektor artystyczny Teatru Syrena Jacek Mikołajczyk:
Zgodnie ze wskazówkami autorów „SIX”, nie tylko obsada musi być w stu procentach żeńska, ale także band – dyrygentka przy klawiszach, gitarzystki i perkusistka są obsadzone w spektaklu jako „damy dworu”. Dlatego ważne było skompletowanie w pełni żeńskiego zespołu. Nie było łatwo, najlepsze instrumentalistki w Polsce są rozchwytywane. By zabezpieczyć skład zespołu do bardzo licznych przedstawień (sam set premierowy „SIX” to 28 spektakli!), do przesłuchań zaprosiliśmy kilkanaście pań z całej Polski, które w efekcie będą grały w kilku zmieniających się składach. Udało się i „girl power” zaistnieje również w warstwie instrumentalnej!
Więcej o musicalu przeczytacie tutaj, a bilety kupicie tutaj. A teraz poznajcie kobiecy zespół muzyczny tego spektaklu.
⬅️ Agnieszka Szczepaniak
(dyrygentka, instrumenty klawiszowe)
Pianistka, kompozytorka, aranżerka, producentka muzyczna. Jako wyróżniona dyplomantka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie wykonała II koncert fortepianowy Sergiusza Prokofiewa z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie. Zarówno jako solistka, jak i kameralistka wielokrotnie koncertowała w Polsce i za granicą (Litwa, Niemcy, Francja, Finlandia, USA). Ma na koncie eklektyczny stylistycznie album „Ale Szopka” z kompozycjami własnymi, z udziałem m.in. Urszuli Dudziak i Justyny Steczkowskiej. Na łamach magazynu „Jazzpress” pisano o płycie jako o najlepszym albumie roku. Współpracuje z instrumentalistami, wokalistami i aktorami. Autorka muzyki do spektakli teatralnych. Regularnie współpracuje z Teatrem Syrena w Warszawie oraz UMFC.
Zdjęcie: Paweł Paprocki
Marta Sobczak ➡️
(dyrygentka, instrumenty klawiszowe)
Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie fortepianu, a obecnie wykładowczyni tej uczelni na wydziałach Wokalno-Aktorskim oraz Jazzu i Muzyki Estradowej. Współpracowała m.in. z Krystyną Prońko, Kubą Badachem, Dorotą Miśkiewicz, Piotrem Cugowskim, Januszem Radkiem, Justyną Steczkowską i Royal Concert, Kasią Moś i Moniką Kuszyńską oraz z zespołami Salsa Tropical Josego Torresa, Alla Vienna i Warsaw Afrobeat Orchestra. Wraz z Małgorzatą Hutek zainicjowała zespół Marta Sobczak Czwórbęd. W łódzkich teatrach Wielkim, Nowym, Powszechnym i Muzycznym była kierowniczką muzyczną spektakli i wykonywała partie fortepianu. W roli dyrygentki i pianistki zagrała z Palazzo Variété blisko 600 spektakli w wielu miastach Europy i Ameryki Południowej. Z Big Bandem Fabryka Wełny występuje na polskich i międzynarodowych festiwalach. Współtworzy także Michał Kobojek Quartet. Laureatka Oscara Jazzowego od Prezydenta Miasta Łodzi dla najlepszego łódzkiego jazzmana 2020 roku.
⬅️Joanna Dudkowska-Urbaniak
(gitara basowa)
Absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. Basistka, kompozytorka i muzyk sesyjny. Wraz z zespołem Joanna Dudkowska Band feat. Chuc Frazier koncertuje w kraju i za granicą. Współpracowała m.in. z Justyną Steczkowską, Robertem Chojnackim, Felicjanem Andrzejczakiem, Nikim Buzzem, Urszulą, Nicolasem Zdankiewiczem czy Bobbym „Mercy” Oliverem. Występowała na Sopot Top of the Top, Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki Opole, Bliuzo naktys na Litwie, International Blues Challenge w Memphis w USA, Bass&Beat Festival czy Rawa Blues Festival. Basistka w programach „Jaka to melodia” i „Szansa na sukces”. W 2018 r. ukazała się jej solowa płyta „Bass&Cello LIVE”, a w 2022 r. płyta zespołu Joanna Dudkowska Band feat. Chuc Frazier. Jej twórczość została zauważona przez serwisy „Bass The World” i „Bass Players United” oraz niemiecki magazyn „Bass Quarterly”.
Martyna Sołtysik ➡️
(gitara basowa)
Absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracowała z wieloma znanymi muzykami (Piotr Rubik, Kuba Badach, Piotr i Wojciech Cugowscy, Natasza Urbańska, Małgorzata Ostrowska, Felicjan Andrzejczak, Rudi Schuberth, Robert Janowski, Barbara Kurdej-Szatan, Rafał Szatan, Urszula Dudziak, Grażyna Brodzińska, Waldemar Malicki, Krystyna Prońko, Hanna Banaszak, Alicja Majewska, Stachursky i inni), a także z wieloma instytucjami, m.in. ze Studium Wokalistyki Estradowej w Katowicach, z Gliwickim Teatrem Muzycznym, Filharmonią Opolską, Filharmonią Śląską, Orkiestrą Kameralną Silesian Art Collective, Big Silesian Band czy Orkiestrą Jerzego Miliana. Koncertowała w Europie, a także w Katarze, na Kubie i Zanzibarze.
⬅️ Magdalena Czwojda
(gitara)
Córka trębacza jazzowego Zbigniewa Czwojdy. W 2006 r. skończyła Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach jako pierwsza kobieta–gitarzystka w historii. Gra w zespole ojca, z którym nagrała płytę „Still Swingin”. Założycielka i liderka zespołu „Nomen”, który jeszcze pod nazwą „Bikini” wystąpił w finałowej dziesiątce Polskich Preselekcji Eurowizyjnych w 2007 r., a dwa lata później wydał debiutancki album „Omen”. Współpracuje z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu oraz z „Tercetem czyli kwartetem” (Hanna Śleszyńska, Piotr Gąsowski, Robert Rozmus, Wojciech Kaleta i Wojciech Zieliński). W Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu wykonuje partie gitar. Na koncie ma płytę zespołu Soundz Good z autorską muzyką napisaną wspólnie z Martą Zalewską. Nagrywała partie gitar na płyty m.in. Dody. Uczy we Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej i w ramach Summer Guitar Festival w Krzyżowej. W 2017 r. wydała debiutancki solowy album „W zależność…”.
Katarzyna Garncarek ➡️
(gitara)
Kompozytorka, aranżerka, autorka tekstów. Skończyła podyplomowe studia kompozycji na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Na polu muzycznym ma szczęście do kobiet, to z nimi tworzy większość projektów, a udział w zespole musicalu „SIX” jest tego potwierdzeniem. Związana z autorskim, wielokrotnie nagradzanym, kobiecym zespołem Wieża Bajzel.
⬅️ Monika „Mariliss” Konecka
(gitara)
Uczęszczała do Autorskiej Szkoły Muzyki Rozrywkowej i Jazzu im. Krzysztofa Komedy, brała udział w Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Chodzieży i Puławach, uczestniczka klas mistrzowskich Susan Weinert i Scotta Hendersona. Nauczycielka gitary na rockowym obozie dla dziewczyn Lucciola Ladies Rock Camp. Założycielka rockowego girlsbandu GASZ, gitarzystka w progresywnym power trio Demon’s Cage Ensemble.
Joanna Purzycka ➡️
(gitara)
Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej i kierunku instrumentalistyka jazzowa – gitara. Kompozytorka i producentka. Współpracowała m.in. z Radzimirem Dębskim, Kayah, Edytą Bartosiewicz i Pauliną Przybysz w ramach tras koncertowych Women’s Voices. Autorka muzyki filmowej i telewizyjnej.
⬅️ Justyna Mikrut
(perkusja)
Absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Członkini zespołów Julii Wieniawy, Magdy Kluzy, Marii Sadowskiej, Julii Pośnik, Kuby Dąbrowskiego oraz Dragonflies Project Bernarda Maseli.
Anita Zawadzka ➡️
(perkusja)
Perkusistka i kompozytorka. Skończyła szkołę muzyczną II stopnia w klasie dr Piotra Pniaka, uzyskując tytuł muzyka instrumentalisty, specjalność – perkusja jazzowa. Doświadczenie zdobywała grając hip-hop, rocka i rhythm and blues na polskich i zagranicznych scenach. Autorka projektu muzycznego Bazyliszek – historia śpiewana, którego tytułowy singiel zajął III miejsce w konkursie Nowe Brzmienie Warszawskich Ulic w 2022 r.